Kiedy czas i pora na psychoterapię?Zastanawiasz się nieraz czym jest psychoterapia i jak stwierdzić czy to czas i pora, aby znaleźć się samemu w gabinecie psychoterapeuty? Odpowiedź jest bardzo prosta-zapytaj siebie czy jesteś szczęśliwy/szczęśliwa, czy Twoje relacje z innymi są dobre i satysfakcjonujące, czy Twoi bliscy dobrze się czują w Twojej obecności.  Czy potrafisz cieszyć się tym, co posiadasz, kim jesteś i jaki jesteś? Czy czujesz łączność z Twoją bliższą i dalszą rodziną, bez względu na życie, jakie wiodą, i wartości, jakie wyznają, czy potrafisz być uśmiechnięty i optymistycznie patrzeć w przyszłość, nie czując obaw?
Jednak gdy patrzysz wciąż w przeszłość i chowasz urazy, nie widzisz tego, ile dostajesz każdego dnia, trudno mówić o szczęściu. Jeśli przez większość czasu czujesz lęk i niepokój, który odbiera Ci szanse na podejmowanie codziennych zadań i realizowanie planów, to coś jest na rzeczy. Wreszcie  nie umiesz znaleźć sensu życia i pogodzić się  z wieloma sprawami, wątpisz w to, że los się odmieni i spotkasz kogoś, kto wskaże ci właściwą drogę. Twoje dni się dłużą, są bezbarwne i nijakie, masz głowę spuszczoną, pełną głupich myśli, które raczej niczego dobrego nie wnoszą, lecz zatruwają życie.  Nie możesz być blisko z drugim człowiekiem, czujesz, że dostajesz wciąż za mało lub inni chcą od Ciebie więcej i więcej, a Ty masz dosyć. Nie jest to tylko chwilowe, ten stan utrzymuje się przez większość Twego życia. Nie bój się, nie znaczy, że tak już będzie zawszeJ
Podsumowując, zdrowie w sensie psychoterapeutycznym nie oznacza wcale braku jakiejś choroby (zapalenia płuc, raka, migotania przedsionków, czy innej dolegliwości cielesnej). Jest czymś więcej-jest tożsame ze szczęściem, które odnajdujemy w sobie i w tym, co nas otacza, w ludziach, z którymi żyjemy i w losie, który jest naszym udziałem.
Zdrowy człowiek to taki, który:
·         Potrafi kochać
·         Potrafi pracować
·         Potrafi bawić się
·         Potrafi stanąć wobec rzeczy ostatecznych
Teraz możesz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy blisko czy daleko Ci do pełni zdrowia, które nie jest wymiarem zero-jedynkowym. Jest skalą, która zmienia się, i ważne żeby oscylować wokół zdrowia-do tego dążę z ludźmi w trakcie terapii. Zachęcam też Ciebie, żebyś chciał i mógł dążyć do pełni zdrowia, szczęścia i życia.